Často kladené otaźky

Pre zdravé chodidlá je najdôležitejšia prevencia. No ak sa objaví nejaký problém netreba váhať a navštíviť pedikéra. Ten zhodnotí stav, diagnózu a zvolí správny postup pre odstránenie problému. Mala som veľa zákazníkov, ktorí problému nevenovali pozornosť alebo ho zanedbali až do takého stavu, ktorý bol už na hranici s návštevou chirurgie. A pritom stačilo len pár sedení u mňa a problém by bol odstránený. Nakoniec sa návštevy natiahli aj na 5 mesiacov pravidelných sedení, ale podarilo sa.
 
Nižšie som spísala najčastejšie otázky, ktoré často dostávam od zákazníkov. Dúfam, že Vám pomôžu lepšie identifikovať problém.
Nieste si istý vaším problémom ? Neváhajte a kontaktujte ma na čísle 0905 254 862. Rada vám pomôžem.

 

Prečo mi zarastajú nechty na palcoch nôh ?

Dôvodov môže byť viacej. Nosenie úzkych topánok ( vhodná obuv je tá, v ktorej vieme hýbať všetkými prstami, zodpovedá veľkosti a typu chodidiel ), vystrihovanie si nechtov do oblúka, chorobami ako napr. cukrovka, lupienka zasahujúca do nechtu, alebo onychomykóza, nečistoty pod nechtami a v nechtových valoch, genetické predpoklady. Pri zarastajúcich nechtoch je veľmi dôležitá pravidelná návšteva pedikéra. Treba predísť vzniku zápalu.

A čo ak mám už prst zapálený ?

Je dôležité v akom štádiu sa zápal nachádza. Ošetrenie zarastených nechtov s ľahším stavom sa dá riešiť tamponádou ( chirurgická dezinfekcia + tampón ). Tampónom sa vypodloží zarastajúca časť nechtu, čím sa uvoľní tlak na postihnuté miesto.

Prečo sa mi tvorí zhrubnutá pokožka na chodidlách aj keď si ich pravidelne brúsim pilníkom ?

Príčin môže byť viacej. Nosenie vysokých topánok, padnutá klenba, pozdĺžne alebo priečne plochá noha. Ale problém je práve v tom, ako často si chodidlá brúsite a aké množstvo si odbrúsite. Práve pri neodbornom zásahu si môžete ublížiť  a spôsobiť tvorbu hyperkeratózy ( zhrubnutia pokožky ). Nie je vhodné ošetrovať chodidlá brúsením častejšie ako raz za 2 týždne. Ideálna je návšteva pedikéra aspoň raz za 4 týždne. Pedikér vie, aké množstvo vám môže obrúsiť pri jednej návšteve. Hyperkeratóza sa dá odstrániť iba postupne, pravidelným obrusovaním a v správnom množstve. Ale najdôležitejšie je odstránenie príčiny.

Prečo sa mi na nohe urobilo kurie oko ?

Je to vlastne obranný mechanizmus tela. Na začiatku sa vytvorí otlak, ale pokiaľ sa neodstránil včas problém, ktorý ho spôsobil, tak sa vytvorí kurie oko. Vzniká neustálym trením kosti o kosť, kosti o topánku. Vzniká pri zlej stavbe nohy ( padnutá klenba, pozdĺžne alebo priečne plochá noha ). Ale určite si nevyrezávajte svojpomocne kurie oko, mohlo by ísť totižto o bradavicu, čím by ste si spôsobili rozsiahlu infekciu. Odporúčam návštevu pedikúry, kde sa vybrúsením  kurie oko dá odstrániť.

Čo mám robiť, keď sa mi veľmi potia nohy ?

Dôležitá je denná starostlivosť. Najdôležitejšie je, aby boli nohy vždy v suchu. Používajte iba bavlnené ponožky, ktoré je potrebné meniť aj niekoľko krát za deň. Neobúvajte si topánky bez ponožiek. Nenoste nepriedušnú obuv. Topánky po vyzutí prestriekajte dezinfekčným prípravkom a ponožky vyperte min. pri 60°C. Nohy si vždy po vyzutí dôkladne opláchnite čistou vodou, nepoužívajte mydlo, nakoľko ničí prirodzenú mikroflóru. Po umytí si nohy dôkladne vysušte, hlavne priestory medzi prstami, aby nevznikla mykóza. Cez deň si ako prevenciu nastriekajte sprej na nohy a večer pred spaním si naneste na nohy chladivý krém. V každom prípade je dôležité zistiť príčinu. Potenie nôh môže byť iba v type nohy, alebo dôsledkom stresu ( psychického rázu ).